Blog

Dünya Vatandaşı Ceviz

Kimilerine göre anavatanı İran kimilerine göre ise Çin olan ceviz, geniş bir bölgenin doğal bitkisidir. Türkiye’den İran’a, Irak’tan Afganistan’a ve Güney Rusya’ya oradan da Kore’ye kadar yayılım gösterir. Anadolu Cevizi olarak bilinen Juglans Regia ise bugün gösterdiği dağılımla dünyanın hemen her yerinde yetiştiriciliği yapılan bir hale gelmiştir.

Cevizin Yerlisi Makbul

Kişi başına ceviz tüketiminde dünya lideri ve ceviz üretiminde ise önde gelen ülkelerden olan Türkiye’de ceviz, kadim bir kültürel miras olma özelliği taşıyor. Bunun yanında lezzeti ve faydalarıyla kullanımı tüm dünyada yaygın olan cevizin de ülkemizde yetiştirilen diğer birçok üründe olduğu gibi yerlisi makbul. Gelin bu konuya göz atalım.

Cevizle Beslen Sağlıkla Yaşa

Ceviz, beslenme kültürümüzde tarihi geçmişi köklü olan, sofralarda her zaman yer bulmuş önemli bir besin öğesi olarak öne çıkıyor. Basit bir kuruyemiş olarak görülmemesi gereken, kıymetli bir gıda maddesi olan ceviz, içeriğinde bulundurduğu zengin kaynaklarıyla, lezzetli bir öğe olmanın dışında insan sağlığını destekleyici özelliğe sahip.

Cevizin Zengin İçeriğiyle Sağlıklı Diyetler

Diyet, beslenme kürleri denilince internette ufak bir araştırmayla da görebileceğiniz gibi en çok ön plana çıkan gıda maddelerinden biri ceviz. Özellikle kilo verme, kötü kolesterolü düşürme kürlerinde cevizin ana etken madde olarak kullanıldığını görüyoruz.

Toprak Rengi Kabuğun İçindeki Dünya

Her bitkinin, yemişin kendine ait bir dünyası var ve bu dünya kendini yetiştirenden tüketicisine kadar herkesi kendi içine çeker. Fındık, fıstık, ceviz... hepsinin kendine has bir karakteri, kendine özgü bir şifası kendine ait bir muhabbeti var muhakkak. Sizlerin de sevdiği kuru yemişler muhakkak vardır.

Her gün bir avuç ceviz yemeniz için 5 neden!

1. Ceviz, Omega 3 açısından en zengin ağaç yemişlerinden biri olarak değerlendiriliyor. Yüksek Omega 3 alımının, kalp-damar hastalıkları riskini azalttığı belirlenmiştir. Cevizin, sperm canlılığı, hareketliliği ve morfolojisinde iyileşme sağladığı belirlenmiştir.
Gösterilen: 1 ile 6 arası, toplam: 6 (1 Sayfa)
ucretsiz-kargo guvenli-odeme iyi-tarim sertifikali-tarim 24-saatte-kargo